Çerez Örnek
Bir Günde Dört Hastaya Karaciğer Nakli

(12 Şubat 2019), Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Karaciğer Nakli Bölümü’nde görevli 30 kişilik ekip, 24 saat içerisinde 4 hastaya karaciğer nakli yaparak büyük bir başarıya imza attı.

Karaciğer Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Murat Zeytunlu yönetimindeki ekip,

67 yaşındaki Mediha Tireli’ye bir yakınından karaciğer doku nakli yapmak için ameliyata girdi.  Ameliyat sırasında, yoğun bakımda bilinci kapalı bir şekilde acil karaciğer nakli olmayı bekleyen 55 yaşındaki Nurten Akduman’a uygun karaciğerin Adana’da kadavradan yapılan bir bağışla bulunduğunu öğrenen ekip, vakit geçirmeden nakil ameliyatı hazırlıklarına başladı. Organın hava yoluyla getirilmesinin ardından ikinci nakil ameliyatına giren ekip, Dokuz Eylül Üniversitesinde hayatını kaybeden bir hastanın bağışlanan karaciğerinin hastanelerinde organ bekleyen 67 yaşındaki Sedat Bezek’e uygun olduğunu öğrenince üçüncü kez organ nakli ameliyatına girmeye karar verdi. Hastanedeki 2 farklı ameliyathanede 18 saat boyunca 3 karaciğer nakli yapan ekip, 51 yaşındaki Ayhan Deringöl’e bir yakınından nakil edilecek karaciğer doku ameliyatını da iptal etmeyerek son olarak onun da sağlığına kavuşmasını sağladı. Bir günde 4 hayat kurtaran nakil ekibi, ameliyatların ardından yoğun bakımda tedavi gören hastalarla bir araya gelip tanışma fırsatı buldu.

“Ekip arkadaşlarım büyük bir fedakârlığa imza attı”

Meslek hayatı boyunca ilk kez bir günde 4 hastaya karaciğer nakli ameliyatı yaptığını söyleyen Prof. Dr. Zeytunlu, ekip arkadaşlarının büyük bir fedakarlığa imza attığını belirterek, “Bunu yaparken adrenalin, sevgi ve motivasyon sizi ayakta tutabiliyor. Sürekli bir sonraki ameliyatı düşünüp hatasız bir şekilde tamamlamaya çalışıyorsunuz. Arkamda güçlü bir ekip vardı. Ameliyatlar bittikten sonra yorgunluk oluyor. Hepimiz hastaları iyi bir şekilde görmekten çok memnunuz. Ekibim yaptıkları fedakârlıktan bahsetmiyor, onlarla gurur duyuyorum” dedi.

Nakil ameliyatlarının ortalama 6 saat sürdüğünü dile getiren Prof. Dr. Zeytunlu, 24 saat boyunca iki ameliyathane arasında mekik dokuduklarını ifade etti.

“Zamana karşı yarış

Organ naklinde zamanın çok önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Zeytunlu, şunları kaydetti: “Organ naklinde zamana karşı yarış oluyor, organların hızlı bir şekilde takılması gerekiyor. Sağlık Bakanlığımız organ nakli konusunda Ulusal Koordinasyon Merkezi ile çok güzel bir organizasyonlara imza atarak organların bize gelmesini sağladı. Organı ne kadar hızlı takabilirseniz organın fonksiyonu daha iyi oluyor. En büyük mutluluğumuz yoğun bakımda 4 hastamızı yan yana sağlıklı olarak görebilmek. Ülkemizde kadavradan organa ihtiyacımız var. Hastalar Türk hekimlerine güvensinler, onlar ellerinden geleni yaparlar.”

Karaciğer nakli ekibinde görev yapan hemşire Sultan Aydınay da bir günde yaptıkları 4 nakil ameliyatının kendisini çok yorduğunu ama hastaların iyi olduğunu gördüğü zaman tüm yorgunluğunun gittiğini söyledi.

Sağlık personeli olmanın büyük fedakarlık istediğinin altını çizen Aydınay, “Hastalarımızın sağlığına kavuşması ve yeni bir hayata ‘merhaba’ demesi bizi mutlu ediyor. İşlerimizin yoğunluğu nedeniyle eşimle bir hafta görüşemiyoruz ama ben mesleğimi çok seviyorum” diye konuştu.

Karaciğer nakli olan Nurten Akduman, doktorlar ve nakil ekibinin fedakarlığı sayesinde hayatta kaldığını, onlarla tanışınca çok mutlu olduğunu aktardı.

Nakil olan bir diğer hasta Ayhan Deringöl, hastalığı nedeniyle çok zor günler yaşadığını, doktorların çabasıyla sağlığına kavuştuğunu belirtti.

2018 yılında, 200 hastaya organ nakli

EÜ Tıp Fakültesi Hastanesinin yine çok önemli bir başarıya imza attığını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak,  2018 yılında yaklaşık 200 hastaya kalp, karaciğer ve böbrek nakli yaptıklarını kaydetti.


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ